Aktualności

Za nami XXII Obóz Sportowo-Rekreacyjny KS „ORIENT”!

Tegoroczny, dwudziesty drugi obóz zorganizowany przez KS ORIENT upłynął pod znakiem nowych doświadczeń treningowych, wielu przygód, wrażeń i pięknej pogody. Tym razem aktywne dwa tygodnie spędziliśmy nad mazurskim jeziorem Wągiel w miejscowości Piecki niedaleko Mrągowa. Tradycyjnie głównym organizatorem obozu był trener Zbigniew Pawlak, który podsumowując obóz uznał go za jeden z bardziej udanych klubowych wyjazdów, zarówno pod względem ośrodka, pogody, jak i uczestników i obozowej kadry.

10557402_917195938307482_6738834994955107543_n

Po wielu latach organizowania obozów nad morzem, zdecydowaliśmy się w tym roku na zmianę, wybierając Mazury. Niewątpliwie ośrodek położony na uboczu, w otoczeniu mazurskiej natury, stwarzał wielką gamę możliwości organizacji zajęć i treningów. Ponadto, czas dwóch tygodni spędzony na świeżym powietrzu, przy sprzyjającej aurze, dał wszystkim energię do dalszych działań, po powrocie do miejskiej rzeczywistości.

W obozie udział wzięło ponad 80 zawodniczek i zawodników z: Klubu Sportowego „Orient”, Klubu Sportów Walki „Start” Częstochowa, Klubu Sportowego „Egida” Olsztynek, Klubu Sportowego „Gladius” Ostróda, Klubu „Kick Boxing Małpka” Zawiercie. Do kadry należeli instruktorzy: Magdalena Makowska, gr. 1 (KS „Orient”), Marta Brylińska, gr. 2 (KS „Orient”), Bartosz Zabłotny, gr. 3 (KS „Egida”), Piotr Zając, gr. 4 (KS „Orient”), Dariusz Pleśniak, gr. 5 (KSW „Start”), Zbigniew Pawlak, gr. 6, kierownik obozu (KS „Orient”).

Tradycyjnie, uczestnicy obozu, przydzieleni zostali, ze względu na wiek, do poszczególnych opiekunów. Każda grupa spędzała dzień według planu dostosowanego przez instruktora do danej grupy. Poza treningami, zawodniczki i zawodnicy, mieli wiele dodatkowych zajęć oraz możliwości spędzenia czasu wolnego. Aby zaznaczyć integrację wszystkich obozowiczów oraz fakt, że wszyscy byli na jednym obozie- KS „Orient”- kadra zorganizowała kilka atrakcji wspólnych dla wszystkich.

1. Konkurs „Zwierzęcy Mam Talent” (gr. 1,2,3)

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprezentować charakteryzację za dowolnie wybranego zwierzaka, a także pokazać jego sposób życia i wykazać się podstawową wiedzą na jego temat. Prowadzącym i organizatorem turnieju był instruktor Bartosz Zabłotny. Jurorki konkursu – Hipopotamica Marta Brylińska oraz Hipopotamica Magdalena Makowska J

1 miejsce: Bartosz Trzeciak (w roli leniwca)

2 miejsce: Magdalena Skrzypiciel (w roli krowy)

3 miejsce: Oliwia Pawlak (w roli psa husky)

2. Wybory Miss i Mistera Obozu (gr. 1,2,3,4,6)

Jury w składzie: Magdalena Makowska, Zbigniew Pawlak, Marek Sosiński oceniało kilkunastu uczestników konkursu. Uczestnicy musieli wykazać się pomysłowością w 4 kategoriach: autoprezentacja, strój postaci z bajki, strój wieczorowy, strój plażowy. W każdej z kategorii jurorzy przyznawali od 1 do 5 punktów, a o wynikach stanowiła suma ocen jurorów we wszystkich kategoriach.

Miss Obozu (grupa młodsza): Oliwia Pawlak

Mister Obozu (grupa młodsza): Marsel Castalano

Miss Obozu (grupa starsza): Wiktoria Dombek

Mister Obozu (grupa starsza): Mateusz Tatar

Prowadząca Marta Brylińska w roli Grażyny Torbickiej. J

Warto wspomnieć, że w konkursie udział wzięli także przedstawiciele kadry, trenerzy: Bartosz Zabłotny i Piotr Zając.

3. Konkurs pływania „na byle czym” (gr. 1,2,3,4,6)

Turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a jury w składzie: Magdalena Makowska, Bartosz Zabłotny, Piotr Zając miało trudny orzech do zgryzienia. Przyznawano oceny w skali od 1 do 5 w 3 kategoriach: pomysł (Magdalena Makowska), technika (Piotr Zając), szybkość (Bartosz Zabłotny).

Wyłonienie laureatów wymagało dogrywki. Ostatecznie, turniej zakończył się następująco:

1 miejsce: TITANIC 2000
2 miejsce: Kacper Potasiński
3 miejsce: Kacper Oleszczak

Wyróżnienie specjalne od jury otrzymała grupa: Łukasz Skwara, Artur Kula, Jacek Ganczarek, Mateusz Tatar, Michał Pawlik.

4. Konkurs tańca na Play Station 3 „Dance Star” (gr. 1,2,3)

Do konkursu zgłosiło się aż 36 uczestników, którzy pod okiem instruktorki Magdaleny Makowskiej, organizatorki konkursu zmagali się z popularnymi utworami muzycznymi, wykonując układy choreograficzne. Regulamin, opracowany specjalnie dla tego konkursu, zakładał system pucharowy dla 36 uczestników eliminacji. W rundzie tej uczestnicy wykonywali układy do popularnych utworów muzycznych m.in. Rihanny, Elthona Johna, Lady Gagi i innych.

Kolejnym etapem stanowiącym pierwszą rundę finałową, do której przeszło 9 najlepszych zawodników, były tańce indywidualne do 9 utworów Michaela Jacksona: „Billie Jean”, „Bad”, „Black or White”, „Earth song”, „They don’t care about us”, Beat it”, „Smooth Criminal”, „Dirty Diana”, „The way you make me feel”.

O przejściu do ścisłego finału decydowały punkty z PS3. Troje finalistów: Mariusz Nowak, Daniel Korus i Amelia Skoczylas pojedynczo wykonywali najtrudniejszy choreograficznie układ Jacksona – „Thriller”. Do ilości zdobytych punktów zawodnicy otrzymywali punkty bonusowe od jurorów (uwzględniające czynnik estetyczny występów), którymi byli trenerzy: Magdalena Makowska, Marta Brylińska i Zbigniew Pawlak. Maksymalna liczba bonusów od jednego jurora: 500.

Po zliczeniu punktów mieliśmy gotowy układ na podium:

1 miejsce: Mariusz Nowak

2 miejsce: Daniel Korus

3 miejsce: Amelia Skoczylas

5. Dyskoteki (gr. 1,2,3) – organizator i niezawodny DJ – trener Bartosz Zabłotny.

Podczas obozu zorganizowano 3 dyskoteki dla najmłodszych obozowiczów. Podsumowując obóz, instruktorzy wspólnie stwierdzili, że tak fantastycznie bawiących się grup, jeszcze na obozach nie mieliśmy J

6. Ogniska (gr. 1,2,3,4,5,6)

Podczas obozu zorganizowano dwa ogniska. Tradycyjnie, poza pieczeniem kiełbasek, ogniska uświetniła część artystyczna przygotowana przez naszych obozowiczów. Wśród wyróżnionych artystów znalazły się trzy grupy:

a) Kacper Oleszczak, Mariusz Nowak, Kacper Potasiński

b) Maja Grabara, Wiktoria Dombek, Natalia Jastrzębska

c) Jakub Dziliński, Bartosz Trzeciak, Kacper Kołodziejczyk

7. Chrzest grup młodszych (gr. 1,2,3) – organizator – instruktor Artur „Szarik” Kula

Tradycyjnie, chrzest grup młodszych opierał się na grach i zabawach na świeżym powietrzu. Podstawowe czynniki będące gwarancją udanego chrztu takie jak: błotko, woda, wymalowane twarze i mnóstwo śmiechu zostały przez naszego niezawodnego organizatora zapewnione w 100% J

8. Chrzest grup starszych (gr. 4,5,6) – organizator – instruktor Artur „Szarik” Kula

Chrzest grup starszych niewątpliwie musiał różnić się od chrztu dla młodszych obozowiczów przede wszystkim poziomem trudności. Zadania do wykonania posiadały zdecydowanie wyższy poziom bezsensowności i absurdu, co tylko zwiększało poziom śmiechu obozowiczów J

9. Wycieczka

Tegoroczna wycieczka podzielona została na dwa odrębne wyjazdy- jeden dla grup młodszych (1,2,3), drugi dla grup starszych (4,5,6).

Grupy młodsze zwiedziły fermę jeleniowatych w Kosewie pod opieką profesjonalnego przewodnika, któremu nieodłącznie towarzyszył jelonek Franek, następnie park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, a na zakończenie przyszedł czas na zabawy w aquaparku. Nie zabrakło również czasu na spacer po Mikołajkach, zwiedzanie portu oraz zakupy pamiątek.

Grupy starsze najpierw wybrały się na około trzyipółgodzinny spływ kajakowy rzeką Krutynią na trasie Krutyń-Ukta. Po wysiłku fizycznym zawodnicy również regenerowali się w aquaparku w Hotelu Gołębiewskim w Mikołajkach, a na zakończenie spacerowali po okolicy, podziwiając port i urok Mikołajek.

10. Podchody

a) Opiekunowie grup młodszych (1,2,3) zorganizowali dwukrotnie dla swoich grup wspólne podchody. Zawodnicy podzieleni zostali na sześć kilkuosobowych grup i mieli do pokonania trasę wyznaczoną na terenie ośrodka, na której do wykonania mieli 15 różnych zadań – sportowych, edukacyjnych i wesołych :)

Ze wszystkich drużyn najlepsi okazali się:

1 miejsce (czas: 23,03 min)
Kacper Oleszczak – kapitan
Sebastian Duda
Tymoteusz Kopa
Marsel Castalano
Kacper Lasa
Wiktoria Niedbał
Bartosz Trzeciak
Dagmara Żakowska

2 miejsce (czas: 25,08 min)
Jakub Dziliński – kapitan
Maksymilian Zajczyk
Julia Bubel
Dominik Konieczny
Magdalena Skrzypiciel
Patrycja Skrzypiciel

3 miejsce (czas: 30,25 min)
Julia Armatyńska – kapitan
Julian Karasiewicz
Jakub Rubis
Tymon Krawczyk
Oliwia Pawlak
Oskar Stanik
Mikołaj Witkowski

Nadmieniamy, że miejsce 3 i 4 dzieliła różnica sekund – czas miejsca 4 to 30,32 min.

b) Grupy: 4 i 6 również wzięły udział w podchodach. Podzieleni na dwie grupy zorganizowali nieco trudniejszą wersję podchodów- forma zabawy była nie tylko zadaniowa- jedna drużyna uciekała przed drugą, co dodatkowo wzbudzało emocje i podnosiło poziom rywalizacji w grupach. Po kilkugodzinnych zmaganiach obie drużyny zgodnie ogłosiły remis J

11. Kino plenerowe

Instruktorzy grup młodszych (1,2,3) zorganizowali w jeden z pogodnych, ciepłych wieczorów kino plenerowe, wyświetlając dzieciom bajkę w otoczeniu leśnej natury. Poziom szczęśliwości wszystkich gwałtownie podniosła zamówiona na tę okazję pizza J

12. Mecz w bazy (gr. 1,2,3)

Wspólne mecze w bazy dla grup: 1,2,3 nie tylko pobudzały sportowe emocje, wzbudzały w dzieciach ducha zdrowej sportowej rywalizacji, ale także były doskonałym czynnikiem integracji i świetnie uczyły starszych wspierać młodszych zawodników, a młodszych – czerpać doświadczenie od zawodników nieco starszych.

13. Egzamin na stopnie uczniowskie (gr. 1,2,3,4,6)

Tradycyjnie, podczas obozu zorganizowano egzamin na stopnie uczniowskie dla zawodników ze wszystkich grup, wyznaczonych do przystąpienia do egzaminu przez swoich instruktorów. Zawodnicy musieli wykazać się znajomością technik taekwondo oraz wiedzy teoretycznej w zakresie określonym w zależności od posiadanego stopnia. Wszystkie osoby zakończyły egzamin z wynikiem pozytywnym.

Egzaminatorem był trener Zbigniew Pawlak, VI Dan.

14. Egzamin na stopnie mistrzowskie

Podczas tegorocznego obozu, dwie osoby przystąpiły do egzaminu na stopnie mistrzowskie- zawodnicy częstochowskiej sekcji KS Orient – Klaudia Wójcik i Mateusz Tatar. Zawodnicy prezentowali swoje umiejętności w sześciu zakresach: rozbicia desek, układy formalne, walki jedno-, dwu- i trzykrokowe, samoobrona, walki wolne, teoria. Zarówno Klaudia Wójcik, jak i Mateusz Tatar poradzili sobie z egzaminem bardzo dobrze, zdobywając swój pierwszy mistrzowskie stopień – I Dan.

Egzaminatorem był trener Zbigniew Pawlak, VI Dan.

Uczestnicy i laureaci wszystkich konkursów otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora obozu trenera Zbigniewa Pawlaka. Trener, dofinansował także wycieczkę grup młodszych i starszych, przedłużając wszystkim pobyt w aquaparku do dwóch godzin.

Poniżej informacje– relacje dodatkowe z pracy poszczególnych grup przekazane przez opiekunów.

Grupa 1 prowadzona przez instruktorkę Magdalenę Makowską była grupą najmłodszą- dzieci z roczników 2008-2006 oraz jedna osoba rocznik 2003.

Główną aktywnością dzieci był oczywiście ruch. Wszystkie zajęcia opierały się na fizycznej i intelektualnej aktywności. Celem, jaki instruktorka wyznaczyła sobie dla tej grupy, było zaszczepienie w dzieciach, ducha sportowców i chęci do aktywności i sportu samego w sobie, a także nauka pracy z grupą i z samym sobą.

Grupa 1 codziennie uczestniczyła w treningach taekwondo, podczas których szlifowane były wszystkie cechy motoryczne zawodników, ich ogólna sprawność. Zabawy i gry zespołowe przeplatane były ćwiczeniami technik taekwondo oraz gimnastyki. Podczas treningów nie zabrakło takich atrakcji jak zajęcia w jeziorze czy trening w lesie.

Poza treningami odbywały się także rekreacyjne zajęcia ruchowe, takie jak: gra w twistera, gra w badmintona, piłkę nożną, frisbee, koszykówkę i minikoszykówkę. Sportowe emocje pobudzały wspólne zajęcia sportowe z grupą 2 i 3 – mecz w bazy, podchody.

Dodatkowo, codziennie organizowano zajęcia plastyczne – kolorowanki edukacyjne, rysowanie i malowanie kredkami, farbami, lepienie z plasteliny i modeliny, wyklejanie papierem kolorowym, wycinanki i wiele innych; dzieci pracowały zarówno indywidualnie i grupowo.

Czas umilały dzieciom także konkursy: kalambury, konkurs wiedzy na temat bajek, czy spontaniczny konkurs „Jak nazywa się jezioro przy naszym ośrodku?”, przy którym dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością w zdobywaniu odpowiedzi.

W czasie wolnym od treningów i zajęć, dzieci codziennie odwiedzały plażę i korzystały z kąpieli w jeziorze. Dodatkowo, trzykrotnie mieliśmy możliwość skorzystania ze sprzętu wodnego – rowerka wodnego, kajaków i łódek. Wodne wycieczki okazały się dla dzieci niezwykle emocjonującym przeżyciem, zwłaszcza, gdy pod okiem trenera Zbigniewa Pawlaka, zostali zabrani na wyprawę odkrywczą pobliskiej wyspy. W tym miejscu, w imieniu całej grupy 1, serdecznie dziękujemy starszym zawodnikom, którzy pomogli przy organizacji wycieczek i opiece nad dziećmi w tym czasie.

Jeden dzień pogorszenia pogody wykorzystaliśmy na gry na Play Station 3 (gry ruchowe oraz quizy Buzzz). Dodatkowo, w kilka wieczorów zorganizowano dla dzieci minikino. Podczas jednego z ciepłych wieczorów minikino przerodziło się w wielkie kino plenerowe, z którego skorzystały grupy 1,2,3, a atrakcją wieczoru, poza bajką była pizza.

Dzieci z grupy 1 trzykrotnie bawiły się na obozowej dyskotece, dwukrotnie podczas ognisk oraz brały udział we wszystkich konkurach zorganizowanych wspólnie dla wszystkich obozowiczów: „Zwierzęcy Mam Talent”, „Dance Star”, „Wybory Miss i Mistera Obozu”, „Pływanie na byle czym”. Nie zabrakło także zwiedzania i relaksu podczas wycieczki.

Reprezentacja grupy 1 okazała się również najliczniejsza podczas obozowego chrztu– aż 12 zawodników z tej grupy było na obozie po raz pierwszy i dzielnie przetrwało chrzest, bawiąc się, brudząc i śmiejąc bez ograniczeń J

Nie zabrakło również tego, co dla dzieci …. i nie tylko J najpiękniejsze, tj. wygłupów. Kilkakrotnie dzieci bawiły się na ślizgawce czy też malowały siebie i nie tylko J specjalnymi farbami.

Maluchy okazały się najwytrwalszymi, niezwykle wdzięcznymi i aktywnymi obozowiczami, a czas spędzony na wyjeździe, wśród rówieśników i obozowych zajęć to niewątpliwie bezcenne doświadczenie dla każdego i tysiące nowych wspomnień, znajomości, przeżytych emocji.

Grupa 4 i 6 pod kątem treningowym prowadzona była przez trenera Zbigniewa Pawlaka. Do grupy 4 (opiekun: Piotr Zając) należeli zawodnicy z rocznika 2000 i starsi, do grupy 6- dorośli.

Podstawowym celem treningowym była poprawa gibkości. Zawodnicy trenowali trzy razy dziennie po 45min, wyrabiając w sobie nawyk rozciągania oraz ucząc się podstaw bezpiecznej pracy nad własnym ciałem. Poprawa gibkości, rozciągnięcia służyć ma nie tylko podniesieniu swobody ruchów, ale także zmniejszeniu ilości urazów podczas treningów/zawodów. W czasie zajęć zawodniczki i zawodnicy zaznajamiali się z metodyką treningu gibkości, nie tylko praktykując ćwiczenia, ale także wykonując zadania teoretyczne – po tygodniu pracy zawodnicy mieli za zadanie przygotować wykaz ćwiczeń rozciągających, które stanowić ma dla każdego bazę do samodzielnych i bezpiecznych ćwiczeń po powrocie z obozu.

Podczas pierwszego treningu przeprowadzone zostały pomiary (5 ćwiczeń), sprawdzające poziom gibkości każdego zawodnika. W ostatni dzień pomiary zostały powtórzone. Wyniki pokazały postęp aż u 84% zawodników, constans u 10% i regres u 6%. Tak wysoki wskaźnik postępu po tylko dwóch tygodniach zajęć niewątpliwie będzie czynnikiem motywującym do dalszej pracy nad swoim ciałem.

Poza treningiem gibkości, grupy 4 i 6 uczestniczyły w zajęciach z masażu i automasażu (7 treningów po 30 min). Głównym celem trenera było zaprezentowanie podstaw techniki bezpiecznego i efektywnego masażu. Podczas pierwszych kilku zajęć zawodnicy trenowali automasaż, którego celem jest wyrobienie w sobie odpowiedniego wyczucia, by kolejno móc przejść podczas następnych zajęć do trenowania techniki masażu na partnerze. Podsumowując treningi można stwierdzić, że 100% uczestników zajęć potrafi w obecnej chwili wykonać podstawowy i bezpieczny masaż i automasaż.

Dodatkowo, pięciokrotnie odbyły się półtoragodzinnie treningi z zakresu K1 prowadzone przez instruktora Pawła Stolarskiego. Podstawą zajęć była technika i taktyka walk K1 oraz prezentacja różnic pomiędzy systemem K1 a innymi systemami z low kickiem. Zawodnicy trenowali głównie walki zadaniowe, a także walki pełne.

Ponadto, zawodnicy uczestniczyli w sportowych zabawach rekreacyjnych, takich jak:

– podchody, w których pomiędzy dwoma startującymi grupami ogłoszono remis;

– wyścigi na sprzęcie wodnym (składające się z trzech etapów: eliminacje, półfinały i finały);

W konkurencji wyścigów parami zwyciężyli: Jacek „Dizel Ganczarek” i Agnieszka Horbatiuk.

W konkurencji wyścigów indywidualnych ponownie triumfował Jacek „Dizel” Ganczarek.

Trening z wykorzystaniem kajaków stanowił dla zawodników nie tylko zabawę, ale przede wszystkim był doskonałym treningiem siły i wytrzymałości podanym w innej formie.

Dodatkowo, dla wyznaczonych osób zorganizowane zostały także treningi układów formalnych prowadzone raz dziennie przez instruktorkę Monikę Cieślik.

Zawodnicy z obu grup angażowali się także we wspólne konkursy, zajęcia, o których mowa w początku relacji, m.in. konkurs pływania „na byle czym”, Wybory Miss i Mistera Obozu, ogniska.

W IMIENIU ORGANIZATORA OBOZU ORAZ CAŁEJ OBOZOWEJ KADRY SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ W OBOZIE. Z ROKU NA ROK BAWIMY SIĘ NA WSPÓLNYCH WYJAZDACH CORAZ LEPIEJ, DLATEGO MAMY NADZIEJĘ NA SPOTKANIE ZE WSZYSTKIMI OBOZOWICZAMI W PRZYSZŁYM ROKU. ŻYCZYMY WSZYSTKIM UDANEJ DRUGIEJ POŁOWY WAKACJI. DO ZOBACZENIA NA NAJBLIŻSZYCH ZAWODACH! POZDRAWIAMY, TAEKWON!

Wróć

Dołącz do nas już dziś

Pierwszy trening gratis